Čtyřletý sebezkušenostní kurz v přístupu zaměřeném na člověka podle Carla Rogerse je určen pro všechny zájemce z řad pracovníků pomáhajících profesí, kteří si chtějí osvojit nebo prohloubit dovednosti vlastní tomuto směru a pracovat na svém osobním rozvoji. Jde především o sociální pracovníky, zdravotníky, pedagogy, pastorační poradce a duchovní. Vstupním kriteriem pro zařazení do našeho kurzu není vysokoškolské vzdělání, tudíž je otevřený všem, kteří mají zájem o osobní růst, zlepšování vztahů se svým okolím a o rozvoj komunikačních dovedností. 

   Absolvování programu našeho čtyřletého kurzu (500 hodin) nekvalifikuje pro výkon samostatné psychoterapeutické praxe. Osvojení si PCA dovedností (empatie, aceptace, kongruence) je však bezpochyby přínosem v oborech, kde se pracuje a komunikuje s klienty.

 Pro sociální pracovníky je tento kurz akreditován u MPSV.

 
 
   Sebezkušenostní výcvik v přístupu zaměřeném na člověka podle Carla Rogerse je určen pro všechny zájemce z řad pracovníků „pomáhajících profesí“, kteří si chtějí osvojit nebo prohloubit dovednosti vlastní tomuto směru a pracovat na svém osobním rozvoji. Jde především o sociální pracovníky, zdravotníky, pedagogy, pastorační poradce a duchovní, výcvik je ale zároveň určen i pro všechny ostatní, kteří mají zájem o osobní růst, zlepšování vztahů se svým okolím a o rozvoj komunikačních dovedností.
 
   Výcvik nekvalifikuje pro výkon samostatné psychoterapeutické praxe a tudíž je otevřen i těm, kteří nesplňují kritéria pro přijetí do psychoterapeutických výcviků.
 
    Absolvování takového výcviku, jako je ten náš, a osvojení si výcvikových dovedností je bezpochyby výhodou, často však i podmínkou v pomáhajících i jiných profesích, kde se pracuje a komunikuje s lidmi.

PŘIHLÁŠKA

tinyurl.com/rxx6bvvz

Povinnou součástí přihlášky je třístánkový nestrukturovaný životopis, váš životní příběh, doplněný o motivaci k účasti na našem kurzu. Životopis zasílejte na: marketa.serych@gmail.com 

Výběrové řízení je dvoukolové. Na přijímací pohovor, který proběhne v sobotu 26.4.2025 v Praze, budou pozváni ti, kteří projdou prvním předvýběrem na základě přihlášek. Z nich pak po přijímacím pohovoru  bude dalším výběrem sestavena finální skupina.

ZAMĚŘENÍ KURZU

1) nácvik základních komunikačních dovedností – akceptace klienta, empatie a naslouchání, opravdovost a autentičnost doprovázejícího – které umožňují vznik blízkého vztahu mezi doprovázejícím a klientem a přispívají tak k rozvíjení úzdravných a aktualizačních procesů u klienta

2) osobní rozvoj účastníků - v rámci programu účastníci zpracovávají vlastní obtížná témata, spolu s ostatními procházejí procesem hlubšího sebepoznání a učí se nedirektivní a autentické komunikaci.

CÍLE

  1. Teoretické seznámení se zásadami PCA přístupu - 30 hodin
  2. Nácvik praktických dovedností pro práci v pomáhajících profesích - 170 hodin
  3. Prostor pro vlastní osobnostní růst a sebepoznání - 300 hodin

 

FORMY PRÁCE

Program sestává ze 8 týdenních a 12 víkendových setkání, rozloženo do období pěti let (podzim 25 až jaro 29) s frekvencí dva týdny a tři víkendy ročně. 

 

Je dán pevný časový rámec a stanoveny aktivity, kterými je třeba projít, detailní strukturu programu určuje skupina sama.

 

V programu používáme:

  •       přednášky a semináře
  •       interakci v malých a velkých skupinách
  •       zážitkové skupiny
  •       empatické laboratoře
  •       rozbor audio a video nahrávek
  •       nácvik facilitování skupiny

 

CENA

33.400 Kč / rok

Do finanční rozvahy je třeba ještě připočítat úhradu za ubytování s plnou penzí.

POČET ÚČASTNÍKŮ

Předpokládá se vytvoření komunity o počtu cca 24 účastníků.

UKONČENÍ

Na závěr účastníci obdrží potvrzení o počtu absolvovaných hodin. Kromě toho musí každý odevzdat písemnou práci v rozsahu cca 15 stran + 1 nahrávku rozhovoru s klientem (cca 40 minut) přepsanou do písemné podoby. Tyto písemnosti jsou podkladem k závěrečnému rozhovoru nad prací a posléze se archivují jako doklad o absolutoriu.

 

ČASOVÝ PLÁN XII. KURZU

Před zahájením kurzu proběhne společný přijímací pohovor k prvnímu vzájemnému seznámení a zodpovězení dotazů.  Jeho hlavní součástí budou individuální výběrové pohovory. Zahajujeme intenzivním 1. týdenním setkáním, během kterého se účastníci definitivně rozhodnou, zda v komunitě setrvají. 

Lektoři si zároveň ponechávají právo v rozhodování o výběru uchazečů. Koncem roku 2025 proběhne též první víkendové setkání.

 

2025

1 týden, 1 víkend

2026

2 týdny, 3 víkendy

2027

2 týdny, 3 víkendy

2028

2 týdny, 3 víkendy

2029

2 víkendy, závěrečný týden

 

 

LEKTOŘI XII. kurzu

 

Alice Chamrádová

Markéta Šerých

Markéta Rozsívalová

Jiří Černý

Tomáš Klášterecký

Marek Procházka

 

SUPERVIZNÍ GARANCE KURZU

Kurz supervizně zajišťuje PaedDr. Michael Chytrý 

 

PROFILY LEKTORŮ

   

Mgr. Alice Chamrádová, Dr., PCC (*1969 v Praze), 4 děti. Vystudovala jednooborovou psychologii FF UK, pracovala jako psycholog u dětí s mentálním a kombinovaným postižením a později v krizovém centru Diakonie ČCE. Má za sebou výcviky v PCA, Gestalt psychoterapii, Neurolingvistickém programování, koučování a supervizi. 25 let pracovala v oblasti řízení lidských zdrojů ve firmách, z toho 6 let v roli interního kouče. Od roku 2022 se jako OSVČ věnuje individuálnímu a týmovému koučování a poradenství v oblasti HR a leadershipu. Působí jako lektorka a facilitátorka, nabízí také supervizi a mentoring pro kouče. Sebezkušenostní výcviky v PCA vede od roku 2004.

 

Bc. Markéta Šerých (* 1966 v Praze), vdaná, 3 děti. Původně oční optička, studovala psychologii na FF UK, absolvovala sebezkušenostní výcvik v přístupu zaměřeném na člověka (PCA), výcvik  v telefonické krizové intervenci a internetovém  poradenství. Pracuje jako speciální pedagog pod FTN v Praze, je akreditovanou lektorkou Programu pozitivního rodičovství Triple P. Od roku 2008 pracuje pro internetovou linku důvěry.

 

Mgr. Markéta Rozsívalová (* 1978 v Praze), vdaná, 2 děti. Vystudovala VOŠ pedagogickou - Svatojánskou kolej a psychologii se speciální pedagogikou na PedF UK. Absolvovala komplexní psychoterapeutický výcvik Remedium I v dynamické skupinové psychoterapii, výcvik v Dialektické behaviorální terapii a Integrativní rodinné terapii. Pracovala jako školní psycholog na středním odborném učilišti, v terapeutické komunitě a v DBT centru Kaleidoskop, dále v sociální službě Dům Tří přání v centru pro rodiny. Od roku 2012 má soukromou psychoterapeutickou praxi, kde působí doposud. Věnuje se individuální terapii pro dospělé a mladistvé a rodinné terapii.

 

 

  

Mgr. Jiří Černý (*1958 v Brně), rozvedený, 4 děti. Maturita na Konzervatoři v Plzni a Zdravotní škole v Praze, později Teologická fakulta UK. Psychoterapeutické výcviky Jakahami Praha (90-92) a ČSAP Brno (2004 - 2010). Pracoval jako psychoterapeut v Pastoračním středisku Praha, spolupracoval s domácím hospicem Cesta domů. Od roku 2012 má soukromou psychoterapeutickou praxi v Praze.

 www.psychoterapeutjiricerny.cz        

 

 

Tomáš Klášterecký DiS. (*1981 v Ústí nad Orlicí), ženatý, vychovává 3 děti. Vystudoval obor železniční doprava a přeprava a sociální práci na VOŠ a SOŠ Gustava Habrmana v České Třebové. Absolvoval výcvik v psychoterapii zaměřené na člověka (PCA) a řadu střednědobých a krátkodobých výcviků a kurzů. Od roku 2004 pracoval na různých pozicích v adiktologických službách (terciální prevence a ambulantní léčba závislostí). Od roku 2022 pracuje jako koordinátor rodinné politiky a sociální pracovník v Komunitním centru Židlochovice. V Židlochovicích má také soukromou poradenskou praxi. tomasklasterecky.cz/

 

 

 

Mgr. Marek Procházka (*1975 v Praze), ženatý, 2 děti. Vystudoval jednooborovou psychologii na FFUK. Absolvoval výcvik v psychoterapii zaměřené na člověka (PCA), Human Interaction Labs v NTL Institute USA, výcvik koučování a další kurzy. V letech 2000 - 2006 pracoval v adiktologických služách v Pardubicích. Od roku 2008 působil jako lektor a kouč se zaměřením na rozvoj komunikačních dovedností, sebeřízení a vedení lidí, v letech 2015 - 2018 byl garantem předmětu Manažerská psychologie na FEL/FIT ČVUT. Od roku 2017 pracuje v Psychiatrické nemocnici Horní Beřkovice jako psycholog, pomáhá s transformací psychiatrické péče, věnuje se psychologickému poradenství a terapii.

 

 

---

 

 ZASLOUŽILÍ LEKTOŘI

 

 PhDr. Jindřiška Seethalerová, (*1950 v Rychnově nad Kněžnou), vdaná2 děti. Absolvovala obor sociologie a kulturní výchova. Od roku 1991 pracuje v Domově sociálních služeb Vlašská v Praze  jako vedoucí výchovy. Stála u zrodu Diakonie ČCE, pracuje jako dobrovolník v krizovém centru a od roku 1999 zde vede terapeutickou skupinu. V Diakonii se angažovala též v rámci úseku vzdělávání a díky ní tak od roku 1992 probíhají výcviky v přístupu zaměřeném na člověka (PCA) pro širokou škálu pracovníků pomáhajících profesí. Sama tímto výcvikem prošla, působila jako koterapeut a od roku 2000 vede samostatný výcvikový tým. Angažovala se také v mezinárodním hnutí Pastorační péče a poradenství.

 

Monika  Peterková  (*1958 v Chrudimi, + 17.5.2020 v Pardubicích) vdova, 4 dospělé děti, 3 vnučky. Individuální a skupinová terapeutka a supervizorka s vlastní praxí od r 1997 Absolvovala systematický výcvik v PCA a v Gestalt terapii a psychosyntéze, postgraduální výcvik v Gestalt terapii s dětmi a adolescenty. Vedla v Pardubicích Centrum Don Bosco, které je zaměřeno na podporu a doprovázení mladých lidí, kteří opouští ústavní výchovu a pěstounskou péči.

Mgr. Ruben Kužel (*1963 v Praze), ženatý, dvě dcery. Odmaturoval jako programátor, pracoval jako sanitář na chirurgii a vystudoval Evangelickou teologickou fakultu UK. V Cambridge studoval pastoraci, nemocniční kaplanství a judaismus. Absolvoval systematické výcviky v Přístupu zaměřeném na člověka,  v Pesso Boyden psychomotorické terapii, a  v Maitri dýchání. Také supervizní výcvik a řadu krátko a střednědobých kurzů. Pracoval jako farář a nemocniční duchovní. Nyní terapeut, supervizor a lektor.

 

 

 

 

Jan Mamula (*1950 v Praze), ženatý, tři děti a tři vnučky. Maturoval jako slaboproudý technik, potom studia na Evangelické teologické fakultě UK, při čekání na státní souhlas dělník a topič, od r. 1982 pak evangelický duchovní. Absolvoval systematický výcvik v Přístupu zaměřeném na člověka (2001) a další kurzy v rámci pracovního úvazku v SOS centru Diakonie ČCE v Praze (1997-2004), kde působil jako pastorační poradce. Podílel se přípravě domácích i zahraničních mezioborových konferencí, pracoval v církvi jako novinář. Nyní v předčasném důchodu, účastní se supervizního výcviku a chystá se jako dobrovolník v SOS centru.

 

Mgr. Pavel Jurníček (*1976 v Prostějově), vystudoval pastorační činnost na VOŠ teologické a psychologii se speciální pedagogikou na PedF UK v Praze. Z terapeutických výcviků absolvoval Přístup zaměřený na člověka a Gestalt terapii. Soukromou psychologickou praxi má od roku 2007 a od roku 2011 je členem Evropské asociace pro Gestalt terapii. V současnosti vede Centrum osobního rozvoje, věnuje se zejména individuální, párové a skupinové terapii. Inspiraci a odpočinek čerpá v přírodě, fotografování, běhání, v tichu a dobrém jídle:)

 

www.hodos.cz , www.psycholog-jurnicek.cz

 

 

 

"Člověk má sílu, velkou kapacitu, která se projeví, když vnímá empatii v opravdovém, akceptujícím a pečujícím vztahu."

                                                                                        C.R.Rogers

 

Kontakt

Bc. Markéta Šerých marketa.serych@gmail.com